W obecnej rzeczywistości biznesowej (i nie tylko) słowo lider jest wymieniane w niezliczonych sytuacjach i kontekstach.
Po wpisaniu „leader” w wyszukiwarkę Google otrzymujemy około 2 500 000 000 wyników. Oznacza to, że „leader” jest ponad dwukrotnie popularniejszy w sieci niż Star Wars , dla których otrzymujemy około 1 200 000 000 wyników .
Wyniki tego prostego eksperymentu zainspirowały mnie do dojrzewającego od pewnego czasu pomysłu cyklu artykułów pod wspólnym tytułem „Lider to tak łatwo powiedzieć”.
Z liderami, ich zespołami i organizacjami, jako executive coach, mentor i trener współpracuję już od ponad 15 lat a cykl artykułów jest elementem szerszego realizowanego przeze mnie projektu #lidershipHUB i w swym założeniu ma być niezobowiązującym spacerem po szeroko rozumianym przywództwie i oglądaniu go z różnych perspektyw:
🔶 lidera
🔶 zespołu
🔶 organizacji
Intencją stojącą za projektem #lidershipHUB jest chęć zainspirowania do rozwoju świadomego przywództwa, poprzez zaproszenie do refleksji, dyskusji i swobodnej wymiany opinii na temat przywództwa w otaczającej nas rzeczywistości, zarówno przez liderów, ich współpracowników, partnerów biznesowych czy członków zespołów.
Liczba wyników 2 500 000 000 otrzymanych w wyszukiwarce pokazuje skalę używania a może nadużywania pojęci leader.
A jaka jest Twoja opinia na ten temat?
W kolejnych artykułach podzielę się moimi refleksjami na temat przywództwa. Zacznę od roli i funkcji liderów, oczekiwań jakie maja w stosunku do nich organizacje, członkowie ich zespołów oraz wyzwań i potrzeb jakie sami liderzy artykułują podczas realizowanych przeze mnie warsztatów czy procesów coachingowych / mentoringowych.
Ponieważ mam osobiste 20 letnie doświadczenia liderskie, kolejne teksty będą również okazją do spojrzenia co (jeśli) zmieniło się w świecie przywództwa na przestrzeni ostatnich lat.
Zapraszam do czytania kolejnych tekstów, śledzenia i wspólnego budowania przestrzeni #leadershipHUB.
Jarek 😊